استاندارد های طراحی وب سایت

امروزه اصلی ترین موردی که طراحان و برنامه نویسان وب سایت باید در نظر داشته باشند Validation یا آزمایش معتبر بودن سایت است. در زیر توضیحات کاملی در مورد استانداردهای طراحی وب سایت و همچنین دیگر مفاهیم در این زمینه آورده شده که امید است برای شما مفید واقع شود.

استانداردها

در سالهای اخیر با توجه به تخصصی شدن استاندارد های طراحی وب سایت این حوزه ها شامل :

  • استانداردهای کنسرسیوم جهانی وب W3C
  • استانداردهای سازمان موسوم به نیروهای ضربت اینترنت IETF
  • استانداردهای سازمان بین المللی استاندارد
  • RFC یا ابداعات مهندسین رایانه که توسط IETF به عنوان استاندارد در می آیند
  • استانداردهای جامعه سازندگان رایانه اروپا
  • استانداردهای یونی کد که توسط کنسرسیوم یونی کد ارائه می گردد
  • استانداردهای IANA : نهاد شماره های اختصاصی اینترنت

قبل از همه چیز وقتی از استانداردهای طراحی وب سایت صحبت می کنیم ناخود آگاه ذهنمان به سمت Html , Css , Javascrip   و استانداردهایی که در این زمینه باید رعایت شود می رود. استانداردها این کمک را به ما میکنند که همه افراد بتوانند به اطلاعات سایت ما دسترسی داشته باشند، این امر طراحی و ساخت وب سایت را جذاب تر و لذت بخش تر می کند. پس تا آخر با ما همراه باشید تا از این اطلاعات مهم بهره کافی را ببرید. این استانداردها استفاده از وب را برای تمام افراد سهولت می بخشد و دسترسی را سریعتر و بهتر می کند. برای مثال فردی که نابیناست با سیستمهایی مختص به نابینایان به وب سایت دسترسی پیدا می کند یا فرد دیگری که بینایی کمی دارد به همین شکل و همچنین افرادی که از تلفن های همراه استفاده می کنند نیز به راحتی می توانند به وب دسترسی داشته باشند. امروزه اکثر افراد بر این باورند که این استانداردها روز به روز در حال محدودتر شدن است که این موضوع باعث ترس عموم شده است، ولی حقیقت ماجرا چیز دیگری است. آنها معمولا موارد دشوار و دردسر زا را حذف میکنند تا طراحان و توسعه دهندگان وب با دستی باز ایده های خلاقانه خود را در وب سایت به اجرا در آورند.

 

استانداردهای ECMA

ECMA

انجمن اروپایی سازندگان رایانه (ECMA) سازمانی است که به طور رسمی در سال ۱۹۶۱ تاسیس شد. این انجمن تاسیس شد تا نیاز های استانداردهای عملیاتی رایانه از جمله زبان های برنامه نویسی و کدهای ورودی/خروجی را به واقعیت تبدیل کند.

ECMA در ژنو سوئیس و در نزدیکی اداره مرکزی سازمان بین المللی استانداردسازی (ISO) و کمیسیون علوم الکترونیکی بین المللی (IEC) مستقر شده است. در ۱۹۹۴ نام سازمان ECMA به “انجمن اروپایی برای استانداردسازی اطلاعات و سیستمهای ارتباطی” تغییر یافت به این منظور که بازتاب گسترده تری از حوزه فعالیتهایش داشته باشد. اصلی ترین وظیفه ECMA گسترده کردن استانداردهای فنی و اختصاصی در زمینه فناوری های ارتباطی است. ECMA انجمنی است متشکل از شرکت ها که معمولا با نهادها و موسسه های ملی یا بین المللی همکاری میکنند که به عنوان یک اساس در استانداردهای بین المللی و اروپایی پذیرفته شده است. این استاندارد بیش از ۲۷۰ استاندارد منتشر کرده است که حدود ۸۵ مورد به عنوان استاندارد بین المللی توسط سازمان بین المللی استاندارد (ISO) پذیرفته شده است.

Validate

یک روند است برای آزمایش یک وب سایت بر مقابل استانداردهای کنسرسیوم وب World Wide Web Consortium یا همان W3C برای سندهای Html و Xml است.

یکی از اصلی ترین دلایل استفاده از Validate  این است که اگر سند ها مبنی بر W3C نباشند و وابسته به غلط گیری مرورگری هستند که در آن نمایش داده می شوند. این عمل منجر به نمایش مختلف در هر مرورگر شده یا اینکه به درستی نمایش داده نمی شود که این مسئله مشکل زیادی را برای کاربران ایجاد خواهد کرد. حال شما ممکن است بسیاری از سایت های معروف و مشهور را ببنید که  Validateنیستند و که احتمالا با دیدن آنها کمی تعجب کنید ولی باید این نکته را به شما بگویم که زیاد هم تعجب آور نیست زیرا سایت های معروف آنقدر آوازه شان در همه جا پیچیده است که دیگر توجهی به این موضوع نمی کنند. اما سایت های معمولی که باید برای خود شهرتی دست و پا کنند و خود را به عموم معرفی کنند قضیه دقیقن برعکس است و حتما باید سایت خود را Validate کنند. و همچنین استفاده از این امر می تواند برای افرار نا توان یا معلول بسیار مفید باشد زیرا بسیاری از برنامه هایی که از روی صفحه وب می خوانند (Screen Reader) نیز وابستگی زیادی به استاندارد بود کد صفحه دارند. راستی…! یک نکته جالب که خودم خوندم و دوس داشتم به شما هم بگم اینه که در بسیاری از کشورها استفاده از Accessibility یک قانون است..!!!

مزیت استفاده از استاندارد سازی در طراحی سایت

یکی از اصلی ترین موارد در سایت، کارکرد آسان و مناسب با توجه به نیاز کاربر است که این امر ملزم استفاده از قوانینی همچون استاندارد های عدد طلایی، قاعده فیت، قاعده یک سوم و غیره که طراحی سایت شما را در راستای زیبا شدن و کاربر پسند شدن پیش می برد. که در ادامه مقاله همه موارد را به طور کلی توضیح خواهیم داد..

قاعده فیت

اصلی ترین کار این قاعده اثر گذاری آن بروی منوهاست ، هرچه اندازه منو بزرگتر باشد دسترسی به آن راحت تر وبرای بازدید کنندگان جذاب و راحت تر خواهد بود. البته که اندازه منو نباید بیش از اندازه بزرگ شود زیرا ممکن است روی عکس اثر بگذارد.

قانون یک سوم

حدود ۲۰۰ سال پیش در سال ۱۷۹۰ برای استفاده در عکاسی کشف و ابدا شد. با گذشت زمان به طراحی سایت راه پیدا کرد و به یکی از قواعد طراحی سایت تبدیل شد.

قاعده هیک

همه سایت هایی را دیده ایم که خیلی شلوغ و در هم ریخته هستن و برای پیدا کردن مطالب مورد نظر وقت زیادی رو سپری کردیم و آخرشم با نا رضایتی سایت رو ترک کردیم…!! قاعده هیک این مشکلات را بر طرف کرده و با تعیین یکسری قوانین برای طراحی سایت باعث بهبود ظاهر و کاربر پسند شدن آن خواهد شد.

حاشیه بندی

از جمله مواردی که می تواند سایت شما را زیبا تر کند و شکیل تر جلوه دهد استفاده از حاشیه بندی است.  Book Margin یا حاشیه بندی کتابی طبق اندازه گیری ضربدری و اضلاعی است که دقیقا که میزان حاشیه سایت را بر اساس اندازه خود سایت مشخص می کند که قابل تغییر نیز می باشد.

نسبت طلایی

مفهوم عدد طلایی در ریاضیات : نسبت قسمت بزرگتر به قسمت کوچکتر برابر با نسبت اندازه ی کل به قسمت بزرگتر است که تقریبا برابر ۱٫۶۲ است. این عدد طلایی در اثرات هنری زیادی استفاده شده ، یکی از مهمترین موارد استفاده از عدد طلایی در اهرام مصر است. در ترکیب بندی محتویات سایت نیز از عدد طلایی استفاده می شود که برای تنظیم بندی صفحات سایت جهت استاندارد شدن طراحی سایت امری بسیار مهم است. یک مثال ساده فرض کنید بخواهیم رنگ بندی صفحه سایتمان را دو قسمت کنیم. در اینجا بهترین نسبتی است که می توان استفاده کرد. در ابتدا باید عرض صفحه خود را به دست بیاوریم و بر عدد (۱٫۶) تقسیم کنیم. عددی که بدست می آید اندازه قسمت بزرگتر است. حال اگر بخواهیم اندازه قسمت کوچتر را بدست بیاوریم باید عدد قبلی را از کل سایت کم کنیم.

سازگاری و تطابق سایت با موتورهای جستجو

استفاده از استانداردهای طراحی وب منجر می شود که موتورهای جستجو به راحتی کار فهرست بندی را انجام دهند که در نتیجه ی آن موجب بهینه سازی و سئو سایت و بهتر شدن رتبه سایت در صفحه اول جستجو می شود.

نظر شما چیست؟