سئو کلاه سفید و سئو کلاه سیاه

در بحث طراحی سایت و سئو کردن وب‌سایت‌ها و صفحات روش‌های مختلفی استفاده می‌شود.این روش‌ها ممکن است بر اساس مقررات موتورهای جستجو باشد و یا آن‌ها را نقض کند و برخلاف آن قوانین باشد. بر اساس این معیار سئو به دو بخش سئو کلاه سفید و سئو کلاه سیاه دسته‌بندی می‌شود.

سئو کلاه سفید

مجموعه اقداماتی که برای بهینه‌سازی سایت و افزایش رتبه‌بندی سایت در نتایج جستجو، بر طبق استانداردهای مجاز و الگوریتم‌های گوگل اجرا می‌شود، سئو کلاه سفید نام می‌گیرد.

به‌طورکلی سئو کلاه سفید مجموعه‌ی تاکتیک‌هایی است که با حفظ یکپارچگی، باعث بهبود عملکرد سایت در نتایج جستجو می‌شود و درعین‌ حال هیچ ‌یک از قوانین گوگل را نقض نمی‌کند.

از اقدامات مثبت در سئو کلاه سفید می‌توان به روش‌های زیر اشاره کرد:

– ارائه‌ی محتوا و خدمات باکیفیت

داشتن محتوای بهینه‌شده و مفید برای موتورهای جستجو و کاربران از مهم‌ترین برگ خریدهای رتبه‌بندی گوگل است. اما شاید این سؤال برای شما پیش بیاید اساساً کیفیت از نظر گوگل به چه معناست و چگونه می‌توانید محتوای بهینه و باکیفیتی داشته باشید. بهینه‌سازی محتوا تنها در متن خلاصه نمی‌شود بلکه شما باید علاوه بر متن مفید و کاربرپسند اصول بهینه‌سازی تصاویر، ویدیوها و اخبار را نیز رعایت کنید که تمامی این اصول و تکنیک‌ها در مقاله بهینه‌سازی محتوای ما قابل دسترسی است.

– استفاده از کلمات کلیدی توصیفی مناسب در تگ‌ها و متا تگ‌ها

از استانداردهای اولیه‌ای که گوگل برای رتبه دادن به صفحه شما در نظر می‌گیرد و رعایت آن از بخش‌های ظریف سئو کلاه سفید است استفاده از کلمات کلیدی انتخاب‌شده در تگ‌های عنوان و متا تگ‌ها است. از آنجا که در روند بررسی هر صفحه توسط موتور جستجو ابتدا سرفصل‌ها و تیترها یعنی همان تگ‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرند، وجود کلمات کلیدی توصیفی مناسب در این بخش شما را در نتایج جستجو در رتبه‌های بالاتری قرار خواهد داد.

– راحتی کاربر در وب‌سایت شما

طراحی سایت شما باید به گونه‌ای باشد که کاربر با هر ابزاری که اقدام به بازدید از سایت شما می‌کند، به راحتی بتواند از مطالب و تمام بخش‌ها استفاده کند. امروزه که درصد زیادی از جستجوها توسط گوشی‌های هوشمند و تبلت ها انجام می‌گیرد، رعایت اصول ریسپانسیو بودن وب‌سایت برای شما امری مهم به حساب خواهد آمد.

توجه داشته باشید که اعمال سئو کلاه سفید اگرچه وقت زیادی نیاز دارد اما به طور قطع نه تنها باعث پسرفت صفحه شما نمی‌شود بلکه پس از انجام کامل مراحل و صبر و حوصله می‌توانید پیشرفت و بالا رفتن صفحه خود را مشاهده کنید.

سئو کلاه سیاه

مجموعه اقداماتی که برای بهینه‌سازی سایت و افزایش رتبه‌بندی سایت در نتایج جستجو، برخلاف استانداردهای مجاز و الگوریتم‌های گوگل اجرا می‌شود، سئو کلاه سیاه نام می‌گیرد.

سئو کلاه سیاه تقلب‌ها و تکنیک‌های غیرمجازی را شامل می‌شود که طبق آن سئوی سایت طوری انجام می‌شود که موتور جستجو سایت را یک سایت کامل شناسایی کند. اما با پیشرفت موتورهای جستجو سئو کلاه سیاه دوام چندانی نداشته و نخواهد داشت و هم‌چنین در صورت شناسایی سایت شما توسط موتور جستجو به‌عنوان سایتی که سئوی آن به روش کلاه سیاه انجام شده است، سایت شما اخطار دریافت می‌کند و دیگر هیچ‌گاه در نتایج بالای موتورهای جستجو دیده نخواهید شد.

کلاه سیاهسئو کاران کلاه سیاه از روش‌های زیر برای سئو سایت استفاده می‌کنند:

– محتوای پنهان

در گذشته افراد در  متن خود فهرستی از کلمات کلیدی را به صورت پنهان قرار می‌دادند به این صورت که تعداد زیادی از کلمات کلیدی را هم‌رنگ با رنگ زمینه و مخفی می‌نوشتند.موتور جستجو در بررسی این صفحات با حجم زیادی از کلمات کلیدی روبه‌رو می‌شد ولی در حال حاضر الگوریتم‌های پیشرفته‌ی گوگل جلوی انجام این کار را گرفته‌اند و در صورت مشاهده شناسایی و برخورد می‌کنند.

– استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی

استفاده از کلمات کلیدی در صفحات وب امر بسیار مهم و تأثیرگذاری برای وب‌سایت شما می‌باشد اما توجه به تعداد استفاده از کلمات کلیدی را در این بحث فراموش نکنید چرا که استفاده‌ی بیش از حد از کلمات کلیدی شما را اسپم کرده و رتبه‌ی شما را کاهش می‌دهد.چگالی استاندارد کلمه کلیدی در یک متن باید ۵% باشد.

– استفاده از کلمه کلیدی غیر مرتبط  در بک لینک

از روش‌هایی که موتورهای جستجو برای بررسی محتوای سایت شما استفاده می‌کنند بررسی بک لینک‌هایی است که از صفحات دیگر به سایت شما داده شده است. استفاده از یک کلمه کلیدی ثابت برای دریافت بک لینک از سایت‌های دیگر اگرچه به سرعت به بالا رفتن بازدید از صفحات شما کمک می کند اما ریسک زیادی دارد و خطر اسپم شدن شما را بالابرده و اصلاً توصیه نمی‌شود.

– استفاده از نرم‌افزارهای بک لینک سازی

استفاده از نرم‌افزارهای بک لینک سازی برای شما بک لینک‌های غیرطبیعی با تعداد زیاد به وجود می‌آورد که در صورت شناسایی توسط گوگل باعث اسپم شدن صفحه شما خواهد شد.

– خرید بک لینک

زمانی که برای سایت خود بک لینک خریداری می‌کنید بازدید صفحه شما به طرز قابل‌توجهی بالا می‌رود ولی از آنجا که این‌گونه بک لینک‌ها پس از مدتی حذف می‌شوند در نتیجه بازدید سایت شما نیز کاهش پیدا کرده و گوگل متوجه این موضوع می‌شود. در ایجاد بک لینک‌ها توجه داشته باشید که از سایت‌های مرتبط با موضوعتان بک لینک دریافت کنید و از رعایت نکات گفته شده در بخش لینک بیلدینگ غافل نشوید.

سئو کلاه خاکستری

سئو کلاه خاکستری ترکیبی از سئو کلاه سفید و سئو کلاه سیاه است و استفاده از آن به طور معمول به سئو کاران توصیه نمی‌شود. با  توجه به این که  در روند طراحی سایت استفاده از سئو کلاه سفید به تنهای به علت وجود رقابت‌های سنگین کارساز نبوده و نمی‌تواند شما را پا به پای رقبا جلو ببرد اما در شرایطی ممکن است موجب جریمه شدن سایت شود. البته این مورد برای سایت‌های مختلف متغیر است. یعنی ممکن است برای یک سایت بسیار مفید عمل کند اما سایت دیگری را به شدت تضعیف کند.

 

نظر شما چیست؟