بهینه سازی محتوا

در سال های اخیر الگوریتم های گوگل به سمت توجه به محتوای صفحات رفته و از مهم ترین عواملی که در بهبود رتبه و سئو سایت شما تاثیر دارد محتوای بهینه و متن شماست. جذابیت و کاربرد متن برای کاربران در نظر گوگل فاکتور بسیار مهمی در ایجاد رتبه برای صفحه شماست.چرا که کاربر با بازدید از اولین صفحات به نیاز خود دست پیدا می کند و این هدف اصلی موتورهای جستجو است. حال در این بحث اصول بهینه سازی محتوا و اهمیت ان در طراحی سایت و روش های بهینه سازی را مرور خواهیم کرد.
بهینه سازی محتوا
بهینه سازی محتوا
جمله ی معروف content is king محتوا پادشاه است را درطراحی سایت و تولید محتوا همواره در ذهن داشته باشید.
فاکتورهای مهم بهینه سازی محتوا به ۳ بخش بهینه سازی متن، بهینه سازی عکس، بهینه سازی ویدیو و بهینه سازی اخبار دسته بندی می شوند.
در بهینه سازی متن نکات زیر مورد توجه قرار میگیرد:
۱٫محتوا باید دارای کیفیت مناسب باشد.
هرچقدر کیفیت محتوای تولید شده ی شما بیشتر باشد در ملاک های استاندارد گوگل که بر اساس کیفیت محتوا و ارایه ی محتوای هرچه غنی تر به کاربر رتبه بالاتری را بدست خواهد اورد.یک مقاله ی مناسب و عمیق با تعداد کلمات بیش از ۱۵۰۰ در رتبه بندی گوگل جایگاه قابل توجهی دارند.دقت داشته باشید که در متن خود غلط املایی و نگارشی نداشته باشید.
۲٫محتوا مورد جستجو قرار بگیرد.
روی کلمات کلیدی که کاربران سرچ می کنند تحقیق کنید و از بهترین، بهینه ترین، و پرکاربردترین کلمات و در عین حال کلمات منحصر به فرد استفاده کنید.برای یافتن این کلمات استفاده از ابزارهای گوگل به شما کمک می کند.
۳٫کلمات کلیدی مهم در محتوا به کار رفته باشد.
هیچگاه برای یک کلمه کلیدی یا یک موضوع چند صفحه یکسان و متشابه ایجاد نکنید.برای هر صفحه ی منحصر به فرد عنوان و کلمه کلیدی منحصر به فرد اما در عین حال مرتبط با موضوع اصلی سایت و موضوعات صفحات دیگر انتخاب کنید.
۴٫محتوا با مخاطبین شما تعامل برقرار کند.
هرچه محتوای شما برای کاربران جذاب تر باشد و در ان از ایتم هایی مانند عکس ها یا فایل های جذاب استفاده شده باشد کاربر علاوه بر اینکه خودش مدت زمان بیشتری در سایت باقی می ماند، بازدید از صفحه شما را به دوستانش نیز توصیه می کند و چه بسا شما را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارد.که این اشتراک گذاری از عوامل مهم بالابردن سایت شما محسوب می شود.
۵٫محتوا به روز باشد.
به هر اندازه که محتوای شما طبق مسایل بروز تر و اخبار جدیدتری نوشته شده باشد رتبه بهتری نیز کسب خواهید کرد.همواره در تولید محتوا ازاستفاده از مطالب تاریخ گذشته و قدیمی بپرهیزید.

بهینه سازی عکس ها
موتورهای جستجو بر خلاف متن ها قادر به خواندن تصاویر نیستند و تنها چیزی که از تصاویر می توانند تحلیل کنند نام و برچسب های تصاویر است.رعایت نکات زیر در بهینه سازی تصاویر ضروری است:
۱٫alt tags:تگ های alt به عنوان جایگزینی برای تصویر در زمانی که تصویر باز نمی شود و یا به علت کندی اتصال کاربر یا عدم بارگزاری صفحه قادر به دیدن عکس نیست تگ alt به جای عکس نمایش داده می شود.
نکته دیگر در ضرورت استفاده از تگ alt نرم افزارهای متن خوان (که برای استفاده ی کاربران کم بینا یا نابینا هستند)هستند که محتوای صفحه را خوانده و بجای عکس ها متن نوشته شده در بخش alt تصویر را می خوانند.
۲٫image tags:برچسب تصاویر یا image tags همانند تگ alt بوده ولی برای زمانی که تصویر استفاده شده نیاز به توضیحات بیشتری دارد استفاده می شود.
متن برچسبی که شما انتخاب می کنید به طور مستقیم باید با محتوا و کلمات کلیدی صفحه تان مرتبط باشد.
۳٫نام فایل:علاوه بر برچسب و تگ alt وجود نام مناسب برای فایل ارتباط تصویر شما با مطالب را نشان می دهد.
۴٫حجم فایل:حجم تصویر استفاده شده در صفحه از نکات بسیار مهمی است که با صرف نظر ازان به پایین امدن رتبه سایت خود کمک خواهید کرد.تصاویر سنگین و با حجم زیاد سرعت صفحه را نیز کاهش می دهد.
از دیگر راه های بهینه سازی محتوا به وسیله ی عکس، می توان به استفاده از اینفوگرافیک در متن اشاره کرد.
اینفوگرافیک زیر تاثیر استفاده از این سبک عکس ها را در متن نشان می دهد:

بهینه سازی ویدیو
برای قرار دادن یک ویدیو در صفحه نیازی نیست که کلیپی با کیفیت بالا با تصاویر حرفه ای داشته باشید.داشتن یک ویدیو کلیپ صرفا جالب، جذاب و سرگرم کننده برای اضافه شدن به محتوای شما و استفاده ی کاربر کافیست و با کم بودن حجم از کم شدن سرعت صفحه شما نیز جلوگیری می شود.

بهینه سازی اخبار
اگر قصد دارید اخبار مربوط به کسب وکار و یا موضوع سایت خود را در صفحه هایتان قرار دهید توجه داشته باشید که محتوای اخبار باید مستند مفید و به روز باشد.قرار دادن اخبار بی کیفیت نه تنها به صفحه شما کمک نمی کند بلکه سایت شما را در نظر کاربر سایتی قدیمی و بی کیفیت معرفی می کند.

نظر شما چیست؟